.
پنجشنبه 3 بهمن 1398.
Jan 23 2020.

نشست مسئولان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور و سازمان نقشه برداری كشور، در راستای ارتقای سطح همكاری، برای بهینه‌سازی كاربرد اطلاعات مكانی

 

جلسه‌‌ای با حضور رئیس، معاونان، برخی مدیران و کارشناسان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان نقشه برداری کشور، در محل سازمان نقشه‌برداری کشور برگزارشد. 


در این نشست، پس از خوشامدگویی آقای دکتر اردلان، رییس سازمان نقشه برداری کشور، آقای مهندس جلالی، معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با بیان مقدمه‌ای از اهمیت منابع طبیعی و سبزینگی و خسارات وارد شده به آن، ‌در سطح جهان، به اهمیت پایش پوشش گیاهی در سطح کشور پرداخت.  وی با تاکید بر لزوم تبادل اطلاعات مکانی، اهمیت‌ همکاری مشترک بین دو‌ سازمان را یادآور شده و با برشمردن نمونه‌هایی از کارهای مشترک انجام ‌شده بین دو سازمان، درباره‌ی اهمیت همکاری های آتی صحبت‌ کرد. معاون وزیرجهاد کشاورزی، رئوس زمینه های همکاری های مشترک بین دو سازمان را یادآور شده و از پایش بیابان‌­زایی به عنوان نمونه ای از کاربردهای اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور در سازمان جنگل ها یاد کرد. وی ضمن برشمردن نکات مهم در‌خصوص پدیده‌ی بیابان‌زایی و عوامل موثر در آن، بعضی از علل، از‌جمله مدیریت‌های نامتناسب با وضعیت ویژه‌ی کشور، و رعایت‌نکردن ضوابط حفظ تالاب‌ها و آبگیرها را ذکر‌کرد و خاطرنشان ساخت ‌که بسیاری از صدمات وارده بر محیط زیست، ناشی از این اقدامات است.

وی با اشاره به وجود ریزگردها از دیگر مشکلات زیست محیطی، بیان کرد: گرچه عوامل ایجاد و انتقال ریزگردها، بیشتر جنبه‌ی برون‌مرزی دارد؛ لیکن 10درصد سهم عوامل داخلی را نیز نباید نادیده‌گرفته و نیز در تبیین علت‌های ایجاد ریزگرد‌‌ها، توان سازمان نقشه‌برداری کشور، در تهیه‌ی نقشه‌های دارای کاربرد پایش زیست‌محیطی را نباید فراموش کرد. بدین گونه که به‌اتکای اطلاعات این‌نقشه‌ها، می‌توان هشدارهای به موقع زیست محیطی را برای آمادگی مقابله با این بحران، اعلام کرد؛ که خود، اهمیت خدمات سازمان نقشه‌برداری کشور به‌مثابه ‌نهادی تاثیرگذار را نشان‌‌می‌دهد.

در ادامه، آقای دکتر اردلان ضمن تاکید بر اهمیت همکاری مشترک دو سازمان بیان داشت: ضروری است، ارتباط و همکاری دوستانه بین دو ‌سازمان تقویت شده و در قالب تفاهم‌نامه‌ای جدید، سطح همکاری های مابین دو سازمان را ارتقا دهیم. یقینا در سایه این تفاهم، نتیجه همکاری های دو سازمان در احیای دارایی ‌های ملی ظاهر شده و حدود اراضی ملی تدقیق‌ خواهد شد.

رییس سازمان نقشه برداری کشور افزود: طی بازدیدی که از سازمان نقشه برداری کشور برای میهمانان گرامی پیش بینی کرده ایم، در بخش ژئودینامیک، نحوه تعیین تغییرات حاصل در مختصات را خواهیم ‌دید، به علاوه در بخش پردازش تصاویر خواهید دید که چگونه می توان به طور خودکار تغییر کاربری ها را پایش کرد.

در ادامه ی نشست، معاونین و مدیران دو سازمان نسبت به مسایل فنی مشترک، تشریک مساعی کردند و به بیان قابلیت ها و توان فنی مجموعه های خود پرداختند.

این نشست با پیشنهاد گسترش همکاری­های فنی متقابل آتی، در قالب " تفاهم نامه همکاری­های مشترک" پایان یافت.

پس از اتمام نشست، بازدید از تمامی بخش های فنی سازمان نقشه برداری کشور انجام شد.