.
پنجشنبه 3 بهمن 1398.
Jan 23 2020.

اولین دوره آموزشی "یكسان سازی مبنای ارتفاعی" برای نمایندگان كمیته ژئوماتیك سازمان همكاری‌های اقتصادی(اكو)

 

سازمان نقشه برداری کشور، اولین دوره آموزشی "یکسان سازی مبنای ارتفاعی" را برای نمایندگان کمیته ژئوماتیک سازمان همکاری‌های اقتصادی(اکو) برگزار کرد. 

آیین افتتاحیه این دوره آموزشی، بیست و ششم تیرماه 1395، با حضور آقای دکترآزموده اردلان ریاست سازمان نقشه ­برداری کشور و رییس کمیته ژئوماتیک اکو، آقای دکتر علوی معاون دبیرکل اکو، برخی نمایندگان دبیرخانه اکو و نمایندگان کشورهای جمهوری آذربایجان، قرقیزستان، افغانستان، تاجیکستان، دبیراول سفارت افغانستان، برخی مسئولین وزارت امور خارجه، نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، پژوهشگاه ملی اقیانوس­ شناسی و علوم جوی، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، معاونین و برخی مدیران و کارشناسان سازمان نقشه­ برداری کشور برگزار شد.

دکتر آزموده اردلان در این مراسم، ضمن ابراز خرسندی از حضور نمایندگان کشورهای عضو در اولین دوره آموزشی کمیته ژئوماتیک اکو بیان کرد: با تشکیل کمیته ژئوماتیک اکو، گام مؤثری در روند پیشرفت و توسعه­  همکاری ­­های اقتصادی، ارتقای دانش و صنعت نقشه­ برداری و ژئوماتیک در بین کشورهای عضو همکاری های اقتصادی (اکو) برداشته شد. برگزاری دوره ­های آموزشی مرتبط، ماحصل تصمیم در جلسه‌ی هیئت ‌رئیسه این کمیته تخصصی بوده که در راستای ظرفیت سازی کشورها مصوب گردیده است.

رییس کمیته ژئوماتیک اکو بیان ‌کرد: بدون داشتن پایگاه داده‌ مشترک و بدون یکسان‌سازی مبنای ارتفاعی، نمی‌توان از هماهنگی لازم برای اقدامات مشترک تخصصی حوزه­ ژئوماتیک صحبت‌کرد. لذا این امر ما را برآن داشت که اولین دوره آموزشی کمیته ژئوماتیک اکو را با عنوان "یکسان سازی مبنای ارتفاعی" برای کشورهای عضو برگزار نماییم.

رئیس سازمان نقشه ­برداری کشور، نسبت به تأثیر جدی این دوره آموزشی بر روند فعالیت­ های مهندسی ژئوماتیک، تاکید کرد و افزود: امیدواریم طی برگزاری این دوره آموزشی، ارتباطات و تبادل داده بین کشورهای عضو افزایش یابد.

دکتر اردلان در پایان بیاناتش، ضمن آرزوی موفقیت برای شرکت کنندگان این دوره آموزشی، از اعضای محترم دبیرخانه اکو، سفارتخانه های کشورهای حاضر، همکاری صمیمانه وزارت امورخارجه و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و تمامی اساتید و دست اندرکاران اجرایی که در ایجاد بستر مناسب برگزاری این دوره تلاش نمودند، تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه­ مراسم افتتاحیه، دکتر علوی معاون دبیر کل اکو نیز از دکتر اردلان و سازمان نقشه برداری کشور برای برگزاری این دوره آموزشی مفید، تقدیر و تشکر کرد و اظهار داشت: امیدواریم با تشکیل کمیته ژئوماتیک اکو و نیز برگزاری این دوره تخصصی، به عنوان بخشی از برنامه ­های اقتصادی و آموزشی اکو، شاهد پیشرفت­ های چشم­گیری در راستای آموزش­ های تخصصی این کمیته و رشد علمی کشورهای اکو در رشته نقشه ­برداری باشیم.

معاون دبیرکل اکو افزود: احساس موفقیت در پایان دوره می­تواند اولین و مهم­ترین دستاورد این دوره باشد چرا که به این ترتیب، همه کشورهای عضو کمیته ژئوماتیک اکو، برای برگزاری و استمرار دوره­ های مشابه آتی، برنامه ­ریزی و تلاش خواهند کرد.

آقای دکتر علوی هم‌بستگی صمیمانه‌ اعضای اکو را ستود و در خاتمه بیانات خود، خواستار همکاری کشورهای عضو کمیته ژئوماتیک اکو در زمینه پیشرفت دانش نقشه­ برداری منطقه شد و از ارایه­ اقدامات شایان توجه در سازمان ملل نیز، برای آینده صنعت نقشه برداری در منطقه خبر داد.

پس از مراسم افتتاحیه، شرکت کنندگان از بخش ­های مختلف فنی سازمان نقشه برداری کشور بازدید کردند و پیش از آغاز دوره آموزشی، از نزدیک، با توانمندی های فنی این سازمان آشنا شدند.

دوره آموزشی مذکور، با برگزاری جلسات آموزش در دو بخش تئوری(صبح­ها) و محاسبات(بعد از ظهرها) در سازمان نقشه برداری کشور و با تدریس گروه اساتید برجسته­ حوزه­  ژئوماتیک کشور به ریاست پروفسور آزموده اردلان طی پنج روز به کار خود ادامه داد.

در مراسم اختتامیه دوره نیز، دکتر اردلان ضمن قدردانی از حضور نمایندگان کشورهای شرکت کننده و نمایندگان داخلی این دوره، برگزاری این دوره را موفقیت آمیز توصیف کرد و از برگزاری دوره دوم آموزشی "یکسان سازی مبنای ارتفاعی" توسط سازمان نقشه برداری جمهوری اسلامی ایران و همچنین سایر دوره های مرتبط با ژئوماتیک با مشارکت سایر کشورهای عضو اکو در آینده خبر داد.

گفتنی است، اولین دوره آموزشی کمیته ژئوماتیک اکو، با اهدای گواهینامه­ بین المللی پایان دوره به شرکت کنندگان، در تاریخ سی و یکم تیرماه 1395خاتمه یافت و گزارش رسمی برگزاری این دوره، از سوی دبیرخانه اکو، تهیه و برای تمامی کشورهای عضو و همچنین به منظور طرح در نشست آتی کمیته برنامه­ ریزی منطقه ای اکو ارسال گردید.